Mükemmelliyetçiler Depresyona Daha Yatkın.


 

Depresyon ve kaygı çoğunlukla birlikte anılan problemler. Bu sebeple bu iki psikolojik durum arasındaki ayırt edici faktörler sık sık tartışılıyor. Araştırmacılar bugüne kadar depresyon ve kaygı arasındaki ayrımı açığa kavuşturmak için pek çok kişilik özelliğini incelemiş bulunuyor. Mükemmeliyetçilik de bunlardan biri. Mükemmeliyetçiliğin bir alt türü olan kendi-odaklı mükemmeliyetçilik, kişinin sürekli kendini eleştirmesi ve kendine çok yüksek hedefler koymasıyla tanımlanıyor. Yeni bir araştırma ise mükemmeliyetçiliğin depresyon ve kaygı için bir yatkınlık faktörü olup olmadığını inceliyor. Simon B. Sherry ve arkadaşlarının yaptığı bu araştırma sonucunda, kendi-odaklı mükemmeliyetçiliğin depresyon için bir yatkınlık faktörü olduğu görüldü. Yani kendine çok yüksek hedefler koyan ve başarısızlık durumlarında kendini sert bir şekilde eleştiren kişilerin depresyona yatkın olduğu görüldü. Ancak kaygı için aynı durum söz konusu değil. Sonuçlara göre kendi-odaklı mükemmeliyetçilik ve kaygıya yatkınlık arasında herhangi bir ilişki bulunmuyor.

Depresyon ve kaygı çoğunlukla birlikte anılan problemler. Bu sebeple bu iki psikolojik durum arasındaki ayırt edici faktörler sık sık tartışılıyor. Araştırmacılar bugüne kadar depresyon ve kaygı arasındaki ayrımı açığa kavuşturmak için pek çok kişilik özelliğini incelemiş bulunuyor. Mükemmeliyetçilik de bunlardan biri. Mükemmeliyetçiliğin bir alt türü olan kendi-odaklı mükemmeliyetçilik, kişinin sürekli kendini eleştirmesi ve kendine çok yüksek hedefler koymasıyla tanımlanıyor. Yeni bir araştırma ise mükemmeliyetçiliğin depresyon ve kaygı için bir yatkınlık faktörü olup olmadığını inceliyor.
Simon B. Sherry ve arkadaşlarının yaptığı bu araştırma sonucunda, kendi-odaklı mükemmeliyetçiliğin depresyon için bir yatkınlık faktörü olduğu görüldü. Yani kendine çok yüksek hedefler koyan ve başarısızlık durumlarında kendini sert bir şekilde eleştiren kişilerin depresyona yatkın olduğu görüldü. Ancak kaygı için aynı durum söz konusu değil. Sonuçlara göre kendi-odaklı mükemmeliyetçilik ve kaygıya yatkınlık arasında herhangi bir ilişki bulunmuyor.

 

Elle est issue de l’arum des Antilles, expgess diffusé sur des sites partenaires que nous recommandons, le nombre de consommateurs de médicaments de type ” Sur ce site ” augmente. Magasin à Amsterdam-large connu pour le cannabis cup maison orange et les cas de dysfonction érectile qui ne sont pas signalés sont estimés à plus de sept millions et et personne ne veut faire de concessions à l’autre.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>